Opinie klientów

Sąsiad z trzeciego piętra podczas naszej nieobecności zalał nasze mieszkanie kupione na kredyt. Niestety, nie mieliśmy żadnych oszczędności, aby je móc wyremontować, co gorsza ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania. Nie mogliśmy zrozumieć, dlaczego wydana został taka decyzja. BP GLOBAL pomogło nam zebrać odpowiednie dokumenty. Ubezpieczyciel musiał zmienić zdanie. Teraz już wiemy, że pracują tam doświadczeni prawnicy, bez nich na pewno by się nie udało.
Anna i Rafał Sz., małżeństwo od 2 lat, Kąty Wrocławskie

NIESZCZĘŚLIWE ZDARZENIE

NASZE DZIAŁANIA

WYPŁATA ODSZKODOWANIAODSZKODOWANIE ZA ŚMIERĆ BABCI
Odszkodowanie za śmierć babci

Często bywa tak, że sytuacja w danej rodzinie jest bardziej skomplikowana niż można przypuszczać. Najbliższymi ludźmi dla dziecka nie zawsze są rodzice, a na przykład dziadkowie. Bywa tak, że dzieckiem opiekuje się babcia.  Kiedy odejdzie, na dziecko spada ogromny ciężar psychiczny i ból, ponadto zostaje bez środków do życia. Musi zmagać się wówczas z codziennymi problemami jak np. potrzeba opłacenia rachunków, podstawowe zakupy spożywcze. Ale jak sobie poradzić po śmierci babci?  Otóż trzeba wiedzieć, że przysługuje nam odszkodowanie za śmierć babci. Zmarłej osoby nam to nie odda, jednak pozwoli dalej funkcjonować bez troski o kwestie finansowe. Jak starać się o takie odszkodowanie i kto może je otrzymać?

O odszkodowanie za śmierć babci mogą starać się przede wszystkim wnuki, które po śmierci udowodnią, że ich sytuacja życiowa uległa pogorszeniu. Art. 446 § 3 k.c. mówi nam, że należy brać pod uwagę okoliczności sprawy oraz ekonomiczną wartość odszkodowania. Kwota odszkodowania  po śmierci babci jaką otrzymamy, musi być odczuwalna jako prawdziwe przysporzenie pomocy (podstawą jest zasada domniemania faktycznego ? art. 231 k.p.c.). Co wobec tego możemy rozumieć pod słowami ?sytuacja życiowa?? Wydaje się to dość jasny termin, jednak niekoniecznie. Większość z nas, mówiąc o sytuacji życiowej, mam na myśli przede wszystkim sytuację finansową. Błąd. Sytuacja życiowa to pojęcie bardziej ogólne. Są to również negatywne zmiany w sferze psychicznej i fizycznej, które przekładają się na sytuację materialną członków rodziny. Jeśli destrukcyjne emocje takie jak ból i cierpienie, które pojawiły się po śmierci babci, spowodowały chorobę (jak chociażby depresja) i sprawiły, że niemożliwa jest efektywna praca zawodowa, można założyć, że pogorszyły one aktualną sytuację życiową najbliższej rodziny i należy się nam odszkodowanie za śmierć babci. Jak wysokie może ono być ? Może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Dlatego warto się o nie ubiegać.

 

Jeśli chcecie się Państwo dowiedzieć więcej - prosimy o kontakt z naszym prawnikiem, który bezpłatnie odpowie na Państwa pytania - tel. 791 005 903