Opinie klientów

Od 10 lat opłacałam dodatkowe ubezpieczenie. Kiedy złamałam nogę ubezpieczyciel wypłacił mi tylko 3.000 zł. Wypłacone odszkodowanie wydawało mi się nieadekwatne do sumy ubezpieczenia wskazanej w polisie. Miałam rację. Dzięki pomocy Biura Prawnego GLOBAL otrzymałam dodatkowo 12.000 zł. Jestem im bardzo wdzięczna.
Joanna W., lat 46, nauczyciel, Inowrocław

NIESZCZĘŚLIWE ZDARZENIE

NASZE DZIAŁANIA

WYPŁATA ODSZKODOWANIAODSZKODOWANIE ZA ŚMIERĆ BABCI
Odszkodowanie za śmierć babci

Często bywa tak, że sytuacja w danej rodzinie jest bardziej skomplikowana niż można przypuszczać. Najbliższymi ludźmi dla dziecka nie zawsze są rodzice, a na przykład dziadkowie. Bywa tak, że dzieckiem opiekuje się babcia.  Kiedy odejdzie, na dziecko spada ogromny ciężar psychiczny i ból, ponadto zostaje bez środków do życia. Musi zmagać się wówczas z codziennymi problemami jak np. potrzeba opłacenia rachunków, podstawowe zakupy spożywcze. Ale jak sobie poradzić po śmierci babci?  Otóż trzeba wiedzieć, że przysługuje nam odszkodowanie za śmierć babci. Zmarłej osoby nam to nie odda, jednak pozwoli dalej funkcjonować bez troski o kwestie finansowe. Jak starać się o takie odszkodowanie i kto może je otrzymać?

O odszkodowanie za śmierć babci mogą starać się przede wszystkim wnuki, które po śmierci udowodnią, że ich sytuacja życiowa uległa pogorszeniu. Art. 446 § 3 k.c. mówi nam, że należy brać pod uwagę okoliczności sprawy oraz ekonomiczną wartość odszkodowania. Kwota odszkodowania  po śmierci babci jaką otrzymamy, musi być odczuwalna jako prawdziwe przysporzenie pomocy (podstawą jest zasada domniemania faktycznego ? art. 231 k.p.c.). Co wobec tego możemy rozumieć pod słowami ?sytuacja życiowa?? Wydaje się to dość jasny termin, jednak niekoniecznie. Większość z nas, mówiąc o sytuacji życiowej, mam na myśli przede wszystkim sytuację finansową. Błąd. Sytuacja życiowa to pojęcie bardziej ogólne. Są to również negatywne zmiany w sferze psychicznej i fizycznej, które przekładają się na sytuację materialną członków rodziny. Jeśli destrukcyjne emocje takie jak ból i cierpienie, które pojawiły się po śmierci babci, spowodowały chorobę (jak chociażby depresja) i sprawiły, że niemożliwa jest efektywna praca zawodowa, można założyć, że pogorszyły one aktualną sytuację życiową najbliższej rodziny i należy się nam odszkodowanie za śmierć babci. Jak wysokie może ono być ? Może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Dlatego warto się o nie ubiegać.

 

Jeśli chcecie się Państwo dowiedzieć więcej - prosimy o kontakt z naszym prawnikiem, który bezpłatnie odpowie na Państwa pytania - tel. 791 005 903